Yorumların Google Sıralamasına Etkisi

Bir çok blog sitesi kurdum geliştirdim. İçerik takibi yaptım.Şunu gördüm eğer bir yazıya yorum yazılıyorsa Google bunu anlıyor ve yazıyı ona göre değerlendiriyor.

Yorum Neyi Değiştiriyor?

1- Sayfanızı ziyaret eden okuyucu yorum yazıyorsa önce yazıyı okumuş demektir. Okuyucu sayfanıza girip hemen çıkmamış yazınızla ilgilenmiştir.

2- Yorum ile içeriğe yeni özgün cümleler eklenmiştir. Google örümcekleri sayfayı tekrar ziyaret ettiğinde sayfada farklı içerikler görecektir.

Google sitenize gelen okuyucunun hareketlerine değer verdiği için arama sonuçlarında bu faktörü olumlu etki olarak sayfanızın puanına ekleyecektir.

Uyarı: Spam yorumlara asla izin vermeyin. Burada şu faktör önemlidir. Farklı ip adresine sahip okuyucuların sayfanızı ziyaret edip ilgilenmesidir. Kendiniz yazınıza yorum yazarsanız bu etki olmayacaktır.

Google Aramalarında Yükselmek İçin Püf Nokta

Sitenizin anahtar kelimede yükselmesi için belki 250 den fazla faktör vardır. Fakat uzun zamandır denediğim ve her defasında işe yaradığını gördüğüm bir yöntemden bahsedeceğim.

Google da arama yaptığınız kelimede siteniz eğer arka sayfalarda çıkıyorsa arama yapın hiç bir siteye tıklamadan siteniz kaçıncı sıradaysa onu bulup sitenize tıklayınız ve tıkladıktan sonra sitenizde bir kaç dakika zaman geçiriniz. Bu işlemi sık sık değil günde 2-3 kez yapınız. mümkünse bunu arkadaşlarınıza da yaptırınız. Sitenizin sıralamasının gün gün değiştiğini göreceksiniz.

Not: İşi abartırsanız google bunu anlar ve siteniz aramalardan kaybolabilir. Sadece bu yöntem ile 1. sayfaya çıkamazsınız ama etki yaptığını göreceksiniz.

Siteye Ziyaretçi Çekmek İçin Ne Tür Yazılar Eklenmeli ?

Yazılarımı uzatmadan tecrübelerimden kısa bilgiler vermeyi tercih ediyorum. Kelime sayısını arttırmak için cümleleri uzatıp durmayacağım.

Yazı yazdığınızda kendinize şu soruları sorun :

  • Bu yazı okuyucuya faydalı olur mu?
  • Yazdığım yazı merak edilen aranılan bir konu mudur ?
  • Bu konu başka sitelerde de yazılmışsa benim yazdığım yazının diğer sitelerden farkı nedir ? Okuyucuya nasıl bir katkı sağlar.

15.01.2019 de bir web sitesi kurdum. Tekstil ile alakalı 5-6 sayfa içerik ekledim. Siteyi google kaydettim. 1 hafta sonra 7 ana anahtar kelimede site googleda 1. sayfaya çıktı.

Benzer sitelerden yeni açılan bir site nasıl oldu da kısa sürede 1. sayfaya çıktı?

1-İçerik özgün yazıldı, içerik başlık ile alakalıydı ve yazı içerisinde başlık ile alakalı yan cümleler denilebilecek cümlelere yer verildi.

2- % kaç etkir bilemiyorum ama rakiplerden farklı olarak https:// aktifti( güvenlik sertifikası kuruldu).

3- Genel Seo ayarları yapıldı.

Örnek bize neyi gösterdi ?

Yazacağınız yazıda daha önce yazılmamış içerik veya içerik benzerse de daha önce yazılmamış bir başlık ile konunuzu açınız.

Aynı konu bir çok farklı cümle öbekleriyle google aranmaktadır. Ana konu başlığıyla ziyaretçi çekmek yerine alt konu başlıklarıyla cümle öbekleriyle ziyaretçi çekmeye çalışmanızı tavsiye ediyorum.

Eklediğiniz her yazıya 5-10 bile olsa ziyaretçi gelmeye başlayacaktır. Aksi taktirde çok yazılmış bir konuda yazı yazarsanız. O başlıktaki rekabet edeceğiniz sayfa çok olacağından sitenize ziyaretçi gelmesi çok çok zor olacaktır.

Google her ne kadar kural koysa da bilinmelidir ki google sitelerdeki yazıları kullanarak kendi reklamlarını pazarlamaktadır. Bu sebeple google arama yapan kullanıcıyı doğru sayfaya ulaştırmaya çalışmaktadır. Okuyucuya fayda vermeyecek yazıları sitenizde barındırmayın.

Bu konu çok uzundur. Çok örnekler çok maddeler listelemek gerekiyor. Bu yazıda bir örneği vermek istedim. Başka yazılarımda farklı örneklerle neler yapılabilir sizinle paylaşacağım.